Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace


Makrodata a EU - aktuální zpravodajství

 • HDP Německa zpomalil růst na 0,3 procenta, potvrdili statistici

  Berlín 24. listopadu (ČTK) - Růst spotřeby domácností a vyšší státní výdaje na uprchlíky patřily ve třetím čtvrtletí k hlavním impulzům růstu německé ekonomiky. Zahraniční obchod naopak růst brzdil. Vyplývá to z dnešní konečné zprávy spolkového statistického úřadu o vývoji největší evropské ekonomiky v uplynulém čtvrtletí. Statistici potvrdili, že ekonomika v něm zpomalila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,3 procenta z 0,4 procent v období od dubna do června.

 • Vymáhání dlužného výživného: Kdo hradí náklady neúspěšné exekuce?

  V případě nehrazení soudem stanoveného výživného nezbývá oprávněnému, než vymáhat dlužné výživné prostřednictvím exekuce. Kdo však hradí náklady neúspěšné exekuce, která byla zastavena pro nemajetnost dlužníka?

 • Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu

  Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.

 • Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 500 miliard Kč

  Praha 16. listopadu (ČTK) - Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 500 miliard korun. Informovala o tom dnes Česká národní banka. Celkový počet bankovek a mincí v oběhu překonal dvě miliardy kusů. Nejvíce je v oběhu dlouhodobě tisícikorun a korunových mincí. Ke konci loňského roku bylo v oběhu téměř 1,97 miliardy bankovek a mincí za téměř 468 miliard korun.

 • Ceny v průmyslu v říjnu zpomalily pokles na 3,9 pct

  Praha 16. listopadu (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně zpomalily pokles na 3,9 procenta ze zářijových 4,2 procenta. Naopak ceny v zemědělství a stavebnictví se zvýšily, u zemědělských výrobců byly vyšší poprvé po 26 měsících. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

 • Japonsko se ve 3. čtvrtletí propadlo zpět do hospodářské recese

  Tokio 16. listopadu (ČTK) - Japonská ekonomika utrpěla ve třetím čtvrtletí druhý kvartální pokles po sobě, a propadla se tak zpět do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) třetí největší ekonomiky světa klesl v celoročním přepočtu o 0,8 procenta. Plyne to z dnešních předběžných údajů vládních statistiků.

 • Co týden dal? Zhruba 40 procent skiareálů letos zdraží

  Zhruba 40 procent tuzemských lyžařských středisek v zimní sezoně zvýší ceny skipasů, v průměru o čtyři procenta. Největších 35 skiareálů zdraží v průměru o deset procent. Průměrná cena jednodenního skipasu stoupne na 560 Kč pro dospělého a 390 Kč pro dítě. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek (AHS). Horská střediska také mají za sebou úspěšnou letní sezónu, celkově se počet návštěvníků proti loňsku zvýšil o 15 procent. Více v pravidelném přehledu událostí.

 • Řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,5 procenta

  Atény 13. listopadu (ČTK) - Řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesla o 0,5 procenta, propad je ale mnohem slabší, než se čekalo. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil řecký statistický úřad. Ekonomickou aktivitu v létě zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.

 • Polská ekonomika ve 3. čtvrtletí zrychlila tempo na 3,4 procenta

  Varšava 13. listopadu (ČTK) - Polská ekonomika ve třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,9 procenta, a mírně tak zrychlila tempo z 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí. Ve své zprávě to dnes odhadl polský statistický úřad. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 3,4 procenta z úrovně 3,3 procenta v předešlých třech měsících.

 • Analytici:Ekonomika za celý rok stoupne o více než čtyři procenta

  Praha 13. listopadu (ČTK) - Dnešní údaje o vývoji tuzemské ekonomiky v letošním 3. čtvrtletí podle analytiků potvrzují, že celoroční růst hrubého domácího produktu (HDP) bude nad čtyřmi procenty. Ekonomové zároveň ale upozorňují na to, že pokles nezaměstnanosti v důsledku silného výkonu domácí ekonomiky může do budoucna přinést i nedostatek pracovních sil ve specializovaných profesích. To by následně mělo vést k tlaku na růst mezd.

Důchody a dávky - aktuální zpravodajství

 • Ústavní soud k posuzování majetkových poměrů při návrhu na zvýšení výživného

  Při soudním sporu o zvýšení výživného by měly soudy komplexně posuzovat majetkové poměry povinné osoby a řádně provést dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí. Návrh na zvýšení výživného byl předmětem sporu, který rozhodoval Ústavní soud a jehož rozhodnutí si dnes představíme k tématice vymáhání výživného.

 • Jak klesá v Evropě životní úroveň odchodem do penze?

  Odchod do důchodu ve všech členských zemích Evropské unie znamená propad životní úrovně, neboť státní starobní důchod je nižší než dosahovaná mzda před odchodem do důchodu. Nejvyšší životní úroveň mají v penzi Lucemburčané. Jak si stojí čeští penzisté při mezinárodním srovnání?

 • Porovnání výše mezd a důchodů

  Důchody v Česku jsou v naprosté většině případů vypláceny na účet v čistém, penzisté neplatí z důchodu daň z příjmu ani povinné pojistné. Z hrubé mzdy musí zaměstnanci platit povinné daně, které jsou jim sraženy jejich zaměstnavatelem. Jak moc se liší v Česku průměrný důchod a průměrná mzda?

 • Nízké příjmy a důchod v roce 2016

  Zaměstnanci s nízkou mzdou mají často z finančních důvodů obavy z odchodu do důchodu, neboť se obávají poklesu životní úrovně. Mají problémy finančně vyjít se svojí čistou mzdou, jak potom hospodařit s důchodem?

 • Splnit důchodové podmínky v roce 2016 bude těžší

  Legislativou není stanoven všeobecný nárok na státní důchod, dosažení řádného důchodového věku nestačí. Žadatelé o důchod musí získat i potřebnou dobu pojištění, která se pro příští rok zvyšuje.

 • Do důchodu koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016?

  Někteří občané v předdůchodovém věku, kteří dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2015 se rozhodují, zdali odejít do řádného důchodu v prosinci 2015 nebo začátkem ledna 2016? Která varianta je finančně výhodnější? Podívejme se na praktický výpočet.

 • Výpočet důchodu v roce 2016

  V roce 2016 se bude státní důchod počítat odlišně oproti roku 2015. Oproti minulým rokům jsou změny ve výpočtu důchodu menší. Podívejme se na konkrétní výpočet důchodu v příštím roce.

 • Nemocenská v důchodu

  Někteří penzisté pracují i v důchodu. Ve výkonu práce nejsou řádní starobní důchodci nijak limitováni, ani rozsahem ani výši příjmu. Za jakých podmínek je možné pobírat důchod a nemocenskou současně? S čím je potřeba počítat při pobírání předčasného důchodu?

 • Odchod do důchodu během roku 2015 a daň z příjmu

  Zaměstnancům, kteří během roku 2015 odešli do důchodu nebo do důchodu odejdou před koncem roku, vznikne nárok na vrácení daně z příjmu fyzických osob. Nejedná se o malé částky. Automaticky se peníze nedostanou. Jak postupovat, aby důchodce obdržel přeplatek na dani za rok 2015?

 • Porodné v osmi číslech

  Rodiny s nižšími příjmy mají při narození prvního a druhého dítěte nárok na porodné. Porodné je jednorázovou finanční dávkou. Pro čerpání porodného je potřeba splnit zákonné podmínky a o porodné si písemně zažádat. Podívejme se na tuto státní dávku pohledem osmi čísel.

Pojištění - aktuální zpravodajství

 • Rakouské pojišťovně VIG klesl za devět měsíců zisk o 60 procent

  Vídeň 24. listopadu (ČTK) - Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním o 60,2 procenta na 175,3 milionu eur (4,7 miliardy Kč). Důvodem byly nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy spojené s počítačovým systémem. Vyplývá to z prohlášení, které společnost působící i v České republice zveřejnila v pondělí pozdě večer.

 • Pojišťovně Allianz klesl čtvrtletní zisk o 15 procent

  Frankfurt 6. listopadu (ČTK) - Největší evropské pojišťovně Allianz ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 15 procent na zhruba 1,4 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). Firmě, která vlastní rovněž investiční společnost PIMCO, uškodil odliv peněz ve správě aktiv a také nižší výběr z pojistného. Oznámila to dnes firma, která působí také v České republice.

 • Pojišťovny vybraly letos na pojistném 88 mld. Kč, o 0,7 pct více

  Praha 27. října (ČTK) - Český pojistný trh za tři čtvrtletí 2015 mírně stoupl. Pojišťovny vybraly na pojistném téměř 88 miliard korun, což je o 0,7 procenta meziročně více. Zatímco životní pojištění klesalo, neživotní pojištění rostlo. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 1,1 procenta na 115,2 miliardy Kč.

 • Kancelář pojistitelů: Zdražování povinného ručení zpomalilo

  Praha 21. října (ČTK) - Zdražování povinného ručení letos zpomalilo, pojistné se zvyšuje zejména nejrizikovějším skupinám motoristů. Meziročně se průměrné pojistné zvýšilo o 30 Kč na 2775 Kč. Na dnešní tiskové konferenci to řekl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

 • Pojišťovny odhalily letos tisíce podvodů za stovky milionů Kč

  Praha 20. října (ČTK) - Pojišťovny letos odhalily tisíce podvodů za celkem stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce podvodů je nadále spojených s pojištěním motorových vozidel. Stále více podvodů je v úrazovém pojištění, a to i za účasti doktorů.

 • Pojišťovny nebudou muset překročit limit plnění při pojištění CK

  Praha 9. října (ČTK) - Zákon o podnikání v cestovním ruchu se zřejmě změní a pojišťovny tak nebudou muset překročit sjednaný limit plnění při výplatě odškodnění klientů CK. Zástupci pojišťoven, cestovních kanceláří a ministerstva pro místní rozvoj se dnes totiž dohodli na úpravě novely zákona o podnikání v cestovním ruchu, kterou před několika týdny schválila Sněmovna. Spor o pojištění CK proti krachu by tak měl být vyřešený.

 • Pojišťovny již odeslaly desítkám CK výpovědi smluv

  Praha 25. září (ČTK) - Pojišťovny již zaslaly desítkám cestovních kanceláří výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Vyplývá to za ankety ČTK mezi pojišťovnami. Důvodem ukončování smluv je novela zákona, kterou předminulý týden schválila Sněmovna. Podle ní by pojišťovny měly hradit nároky klientů při úpadku cestovní kanceláře v plné výši, nyní je to do sjednaného limitu. Za těchto podmínek nebudou podle jejich vyjádření pojištění CK proti krachu poskytovat.

 • EGAP mění podmínky pojišťování odběratelských úvěrů

  Brno 14. září (ČTK) - Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) bude u nových obchodních případů financovaných odběratelským úvěrem uplatňovat spoluúčast v rozmezí od nuly do deseti procent. Výhodou nového systému má být jeho transparentnost a předvídatelnost. EGAP to uvedl v tiskové zprávě.

 • Zisk Lloyd\'s of London v pololetí klesl o 28 procent

  Londýn 10. září (ČTK) - Britský pojišťovací trh Lloyd\'s of London vytvořil za pololetí zisk před zdaněním 1,19 miliardy liber (44,4 miliardy Kč), což je pokles o 28 procent. Může za to hlavně silná konkurence, která tlačí na ceny. Pojišťovací a zajišťovací trh přilákal v posledních letech nové hráče díky vysoké návratnosti ve srovnání s dalšími trhy.

 • Český pojistný trh pod tlakem legislativy

  Zatímco pro ekonomiku jako celek byl minulý rok ve znamení postupné konsolidace a návratu k růstu, odvětví pojištění se ze stagnace ani dosud nezotavilo a k hospodářskému růstu nepřispělo měrou, na niž jsme byli zvyklí v minulé dekádě. Na sklonku roku 2014 byly dokonce právě banky a pojišťovny označovány za „brzdu“ podstatnějšího růstu v ČR.

Bydlení - aktuální zpravodajství

 • Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech

  Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.

 • Důvody pro změnu dodavatele elektřiny: Jen o cenu nejde

  Domácností, které mění dodavatele elektřiny, pomalu ubývá. Při rozhodování, jakého obchodníka s energiemi vybrat, není rozhodující jen cena. Jaké hlavní motivy nás ke změně energetické společnosti vedou? A jak na to dodavatelé reagují?

 • Největší zájem je o hypotéky s pětiletou fixací

  Lidé si chtějí udržet nízké sazby co nejdéle. Drtivou většinu sjednaných hypoték nyní tvoří úvěry s pevnou úrokovou sazbou, přičemž nejoblíbenější jsou úvěry s pětiletou fixací. Stále menší je zájem o úvěry s jednoletou fixací nebo plovoucí sazbou.

 • Ceny bytů se blíží k rekordním maximům

  Navzdory poklesu úrokových sazeb hypoték došlo v říjnu k mírnému zhoršení dostupnosti bydlení. Hlavní příčinou je nárůst cen bytů. Podle aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE a realitního portálu realitycechy.cz rostou již i ceny malých bytů, ovšem díky nižším sazbám hypoték je pořízení bytu 1+1 stále ještě finančně zajímavější než loni.

 • Antimonopolní úřad nezveřejní, kdo koupil firmu RPG Byty

  Brno 5. listopadu (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezveřejní, kdo je novým konečným vlastníkem společnosti RPG Byty, které patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. RPG Byty přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S. á r.l. Kdo ji ovládá, antimonopolní úřad označil za obchodní tajemství. Vyplývá to z rozhodnutí o povolení fúze, které ÚOHS vyvěsil na svém webu.

 • Sazby hypoték na novém rekordu. 2/3 akcí míří na poplatek

  Hypotéky jsou zase o něco levnější. Průměrná úroková sazba v říjnu klesla na 2,14 %, jak vyplývá z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Jak se budou vyvíjet sazby po zbytek roku a na co se máme připravit v roce 2016?

 • Nová zelená úsporám rozdá peníze průběžně. Třeba na solární elektrárnu

  Až 27 miliard korun by měl velký dotační program rozdat do roku 2021. Oproti minulým kolům přichází zase několik změn. Výzva je kontinuální, takže poběží plynule následujících šest let. Kromě zateplování podpoří také pořízení solárního systému na ohřev vody nebo fotovoltaické elektrárny.

 • Ceny bytů a domů na Slovensku dosáhly více než dvouletého maxima

  Bratislava 3. listopadu (ČTK) - Ceny bytů a obytných domů dosáhly na Slovensku ve třetím letošním čtvrtletí více než dvouletého maxima. Za svým vrcholem z roku 2008 ale zaostávají o pětinu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

 • MMR má pro příští rok na podporu bydlení 485 milionů korun

  Praha 3. listopadu (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj má pro příští rok na podporu bydlení 485 milionů korun. O peníze na regenerace sídlišť, pečovatelské byty nebo úpravy pro vozíčkáře mohou zájemci žádat do 15. ledna. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

 • Prohloubí hypotéky dosavadní úrokové dno?

  Hypoteční trh je v nevídané kondici. Poptávka po hypotékách neklesá a banky pokračují ve zdolávání dalších a dalších rekordů. Po objemových maximech to nyní vypadá na další pokles nabídkových sazeb, čímž by se úrokové indexy mohly posunout pod dosavadní minima.

Úvěry a půčky - aktuální zpravodajství

 • Obliba operativního leasingu roste a firmy oceňují kromě úspory nákladů i další výhody

  Operativní leasing umožňuje efektivní řízení nákladů podniku a jeho popularita stále roste. Ve srovnání s dalšími formami financování vozidel je na vzestupu, což dokládá meziroční téměř pětiprocentní růst na úkor podnikatelských úvěrů a finančního leasingu. Operativní leasing se postupně stává cenově dostupnějším a mnohé firmy ho preferují nejen z ekonomických důvodů. Podnikatelé totiž oceňují i řadu dodatečných online služeb pro správu firemní flotily.

 • Vymáhání dlužného výživného

  Máte soudem stanovené výživné, avšak protistrana výživné nehradí? Může být dlužníkovi zabaveno řidičské oprávnění nebo zahájeno trestní stíhání v případě nehrazení výživného? Nejenom tyto otázky budou předmětem dnešního článku na vymáhání dlužného výživného.

 • Stále více Čechů si bere půjčky, zejména na bydlení

  Počet lidí s úvěry na bydlení se významně zvýšil, berou si v průměru menší částky. I přes zvýšený počet lidí s půjčkami dosahuje podíl ohroženého dluhu na jeho objemu stejných hodnot jako před rokem. Banky a finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky. Lidé se ke svým závazkům chovají zodpovědněji a kontrolují stav svých závazků už i on-line.

 • Platební rozkaz: Kdy použít a jak se bránit

  Platební rozkaz je jedním z druhů rozhodnutí soudu, které může věřiteli usnadnit vymožení jeho pohledávky. Kdy je vhodné jej využít a jaké jsou možnosti procesní obrany v případě, že jej obdržíte a nic nedlužíte?

 • Kauza RPSN: Stovky oklamaných zákazníků se brzy dočkají odškodnění

  Příběh o špatně vypočítané roční procentní sazbě nákladů (RPSN), který hýbe českým finančním trhem, spěje ke kapitole, na kterou se těší všichni poškození spotřebitelé. Ta kapitola má titulek Odškodnění a významně se na ní podílí unikátní webový projekt www.levnejsiauto.cz zaměřený na prodej automobilů. Největší újmu totiž utrpěli právě klienti, kteří se nechali oklamat úvěrem na to nejdražší zboží. Smyslem projektu je shromažďovat stížnosti, analyzovat úvěrové smlouvy a v případě zjištění chybné RPSN zajistit odškodnění.

 • Zrušení oddlužení pro nepoctivý záměr dlužníka

  Rozhodnutí insolvenčního soudu o schválení oddlužení jakožto způsobu řešení úpadku není nezvratné. Vyjde-li po schválení oddlužení najevo, že byl sledován nepoctivý záměr dlužníka, může insolvenční soud zrušit schválení oddlužení. V jakém případě může nastat taková situace, si zodpovíme dle rozhodnutí Nejvyššího soudu.

 • Komentář: Banky nám lžou o výhodnosti úvěrů. Investujte!

  Dnešní uspěchaná doba vede mnohé z nás k rychlému utrácení vydělaných peněz. Vliv okolí a tlak finančních institucí má často za následek pocit, že je mnohem jednodušší platit bankám za úvěry než investovat a užívat si výhody s tím spojené. Správný postup pro zachování kvalitní životní úrovně by přitom měl být přesně opačný.

 • Nejvyšší soud: Ujednání o poplatku za správu úvěru je určité

  Minulý týden vydal Ústavní soud nález, kterým ve sporu o poplatek za správu úvěru neshledal porušení ústavně zaručených práv spotřebitele a celkově shledal poplatek za platný. Nejvyšší soud nyní vydal sjednocující stanovisko, kterým se přiklonil na stranu argumentace bank. Právní souboj o platnost poplatku lze považovat za ukončený.

 • Své finanční závazky můžete sledovat on-line

  Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) spustily společný projekt v podobě nového webu kolikmam.cz. Tento unikátní portál umožňuje registrovanému uživateli bezpečný, pohodlný a snadný on-line přístup k jeho úvěrové zprávě, díky které získá aktuální přehled o svých finančních závazcích.

 • Spor o poplatek: Ústavní soud vydal první nález

  Tento týden v úterý byl Ústavním soudem vydán první nález ve sporu o platnost, či neplatnost ujednání o poplatku za správu úvěru. Ústavní soud zamítnul ústavní stížnost stěžovatelky v pozici klientky banky. Tento nález velmi výrazně ovlivnil celý dosavadní souboj o poplatek, a to ve prospěch bank.

Daně a mzdy - aktuální zpravodajství

 • Živnostníci a zdravotní pojištění

  Výše platby na zdravotním pojištění u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) závisí na dosaženém hrubém zisku, ale rovněž i na tom, zdali se jedná o hlavní výdělečnou činnost nebo vedlejší výdělečnou činnost.

 • Zdanění cigaret se zvýší, Zeman podepsal novelu

  Praha 24. listopadu (ČTK) - Spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Změny přinese novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu ČTK informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 • Kdy neuplatňovat paušál a vést raději daňovou evidenci?

  Výše daňových povinností osob samostatně výdělečně činných závisí na dosaženém hrubém zisku v daném roce. Hrubý zisk je možné zjistit z účetnictví, daňové evidence nebo z evidence příjmů při využití výdajového paušálu. Proč není vždy nejlepším řešením uplatnění výdajových paušálů?

 • Kolik zaplatí za rok 2015 OSVČ na povinných daních?

  Souhrnná daňová povinnost u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku. Nejvíce na povinných daních (sociálním pojištění, zdravotním pojištění a dani z příjmu fyzických osob) odvedou efektivně OSVČ s nízkým hrubým ziskem. Naopak u nadstandardních zisků celková efektivní daňová sazba klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

 • Obliba operativního leasingu roste a firmy oceňují kromě úspory nákladů i další výhody

  Operativní leasing umožňuje efektivní řízení nákladů podniku a jeho popularita stále roste. Ve srovnání s dalšími formami financování vozidel je na vzestupu, což dokládá meziroční téměř pětiprocentní růst na úkor podnikatelských úvěrů a finančního leasingu. Operativní leasing se postupně stává cenově dostupnějším a mnohé firmy ho preferují nejen z ekonomických důvodů. Podnikatelé totiž oceňují i řadu dodatečných online služeb pro správu firemní flotily.

 • Finanční správa odhalila půlmiliardový podvod u DPH, peníze má

  Praha 18. listopadu (ČTK) - Finanční správa odhalila půlmiliardový daňový únik na dani z přidané hodnoty (DPH). Peníze se přitom podařilo zajistit ve prospěch státu. Zároveň v rámci letošní kontrolní akce zaměřené na transakce mezi členy nadnárodních skupin, tzv. převodní ceny, získala finanční správa od firem 170 milionů korun více na dani. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

 • MF: Daňové příjmy letos zatím stouply meziročně o 39 miliard Kč

  Praha 18. listopadu (ČTK) - Daňové příjmy státního rozpočtu včetně sociálního pojištění stouply do 16. listopadu meziročně o 38,8 miliardy na 855,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

 • Deset daňových čísel pro rok 2016

  I pro příští rok dochází k několika daňovým změnám ovlivňující výši čistého rodinného příjmu. Podívejme se na změnu vybraných deseti důležitých limitů, které může v různé míře pocítit rodinná peněženka.

 • Sněmovna schválila návrh na další podporu biopaliv

  Praha 13. listopadu (ČTK) - Sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních, která především přináší program další daňové podpory biopaliv. Zákon u některých vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu. Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek ale tvrdí, že zákon podpoří skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) a vynese mu zhruba pět miliard korun. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

 • Trendem v západní Evropě jsou zkrácené úvazky

  Jedním ze znaků zvyšování životní úrovně v západoevropských zemích je stoupající obliba zkrácených úvazků. V Nizozemí pracuje přes 60 % žen méně než 30 hodin týdně. Ve východoevropských zemích je to podstatně méně, proč?

Účty a spoření - aktuální zpravodajství

 • Americké banky ve třetím čtvrtletí vydělaly přes bilion Kč

  Washington 24. listopadu (ČTK) - Americké banky a spořitelny v letošním třetím čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o pět procent na 40,4 miliardy dolarů (více než bilion korun). Uvedla to dnes Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Dodala, že počet bank, které se potýkají s problémy, klesl proti předchozím třem měsícům o 25 na 203. To představuje nejnižší úroveň za téměř sedm let.

 • Banky varují před falešnými stránkami internetového bankovnictví

  Praha 20. listopadu (ČTK) - Česká bankovní asociace varuje klienty bank před vstupem do systémů internetového bankovnictví z jiných než oficiálních stránek bank. Podvodníci totiž využívají falešné stránky internetového bankovnictví, které umístí na přední místa v internetových vyhledávačích. Z klientů tak vylákají přihlašovací údaje a případně i autorizační SMS a mohou pak vyvést peníze z jejich účtů.

 • Čína prý rozbila velkou nezákonnou bankovní síť

  Šanghaj 20. listopadu (ČTK) - Čína rozbila nezákonnou bankovní síť, která zpracovala ilegální devizové transakce v objemu 410 miliard jüanů (zhruba 1,6 bilionu korun). V rámci zátahu bylo podle čínského Lidového deníku zadrženo a potrestáno více než 370 lidí, napsala agentura AP.

 • Nizozemsko prodalo podíl v bance ABN za 3,3 miliardy eur

  Amsterodam 20. listopadu (ČTK) - Nizozemsko získalo v rámci primární emise akcií zestátněné banky ABN Amro zhruba 3,3 miliardy eur (téměř 90 miliard Kč). Banka prodala investorům pětinový podíl, tedy 188 milionů akcií, v ceně 17,75 eura za akcii. S akciemi ABN Amro se dnes začalo obchodovat na amsterodamské burze, jejich cena ráno stoupla a dostala se nad 18 eur za akcii.

 • Sazby hypoték v říjnu nepatrně stouply na 2,12 procenta

  Praha 18. listopadu (ČTK) - Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu nepatrně stoupla na 2,12 procenta ze zářijových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Poté nastal nepatrný nárůst, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

 • Čistý zisk skupiny ČSOB v září stoupl o čtyři pct na 11 mld. Kč

  Praha 16. listopadu (ČTK - Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí letošního roku stoupl o čtyři procenta na 11 miliard korun. Hlavními důvody byl pokračující silný růst objemů úvěrů, vkladů a investičních produktů společně s dobrou výkonností finančních trhů. ČSOB o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

 • Zisk KBC, majitelky ČSOB, ve čtvrtletí klesl na 600 milionů eur

  Brusel 16. listopadu (ČTK) - Belgické finanční skupině KBC, která je v České republice vlastníkem ČSOB, ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 1,3 procenta na 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč). Výsledek ale překonal očekávání analytiků, zejména díky velmi dobrému výkonu bankovních a pojišťovacích aktivit. Ten vynahradil i slabší výkon z obchodů s cennými papíry. V České republice zisk banky stoupl o 17,7 procenta na 153 milionů eur (4,1 miliardy Kč).

 • Británie prodala úvěry zkrachovalé banky Northern Rock

  Londýn 13. listopadu (ČTK) - Británie prodala za 13 miliard liber (496 miliard Kč) riziková úvěrová aktiva bývalé hypoteční banky Northern Rock. Je to dosud největší vládní prodej finančních aktiv v Evropě, sdělil dnes britský ministr financí George Osborne. Northern Rock se v roce 2007 zhroutila jako první velká britská oběť globální finanční krize; vláda ji poté znárodnila a očištěnou část pak prodala.

 • Fincentrum: Bankou roku je Česká spořitelna, pojišťovnou Allianz

  Praha 12. listopadu (ČTK) - Bankou roku 2015 se stala na základě rozhodnutí odborné poroty Česká spořitelna. Pojišťovnou roku 2015 je Allianz, která dominovala jako vůbec první pojišťovna také všem ostatním pojišťovacím kategoriím. Výsledky 14. ročníku soutěže Fincentrum Banka roku dnes vyhlásili organizátoři.

 • Skupině GE Money stoupl letos čistý zisk o desetinu na 3,5 mld Kč

  Praha 12. listopadu (ČTK) - Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Mateřská skupina GE nadále připravuje prodej GE Money.